Włoskie miasteczko Genua | 2018
Genua – włoskie miasteczko w północnej części Włoch
Miasto w tym państwie jest znane z dobrej kuchni, stolica regionu Ligurii, z jednej strony morze, a z drugiej góry, miasto najbardziej znanego odkrywcy Krzystofa Kolumba, posiada największy port we Włoszech to… Genua!
Do Genui przyleciałam na Mistrzostwa Europy IDO w show dance z układem “Witamy w kabarecie”. Towarzyszyła mi tym razem mama Magdalini. Nocowałyśmy nawet blisko portu i starego miasta (czyli najważniejszych punktów) w Novotel Genova City. Śniadania były pyszne! Blisko hotelu jest przystanek, skąd można podjechać autobusem do centrum – zaledwie kilka przystanków.
Jak już podjedziecie do centrum to najlepszym sposobem na zwiedzanie miasta jest spacerowanie, zazwyczaj wtedy przypadkowo odkrywa się najciekawsze miejsca. Szczególnie polecam zgubić się w wąskich i ciasnych uliczkach starego miasta – istny labirynt! Parę razy się zgubiłyśmy w zakamarkach starej części Genui, ale dobrze, że w sytuacjach kryzysowych jest mapa w telefonie.
Byłyśmy na 4 dni i trochę między startami pozwiedzałyśmy i nawet pojechałyśmy szalonym autobusem do miejscowości obok Genui – Pegli. A czemu szalonym? Z prędkością światła jechał, a do tego droga była z dziurami, więc nieźle nami rzucało. 😉
Spis treści
A co warto zwiedzić w Genui i okolicach?
Spacer po Porto di Genova
Jest to najważniejszy i największy port we Włoszech i 15 pod względem przeładunkowym w całej Europie. Jest też polski akcent – galeon “Neptun”, który został zbudowany do filmu Romana Polańskiego “Piraci”. Warto się przespacerować bulwarem z aleją palm.
Spacer po Starym Mieście
Będąc w porcie przejdźcie się po starym mieście. Bardzo kręte i wąskie uliczki idące w górę. Tam znajdziemy wiele klimatycznych kawiarni, foccacierii, restauracji, sklepików. Pamiętajcie żeby zatrzymać się na ciastko i espresso – trochę zwiedzania i trochę próbowania lokalnych przysmaków. 😉
Cattedrale di San Lorenzo – Duomo di Genova
Idąc od portu w górę na pewno znajdziecie Cattedrale di San Lorenzo (Katedrę Św. Wawrzyńca). Zaczęto budować w IX wieku, a skończyli w XII wieku. W środku jest skarbiec, w którym są przechowywane szczątki Jana Chrzciciela.
Punktu widokowy Belvedere Casteletto
Szczególnie zachód słońca. Dostać się można pieszo wchodząc schodami lub wjeżdżając windą od strony placu Piazza del Portello. My weszłyśmy schodami i dla panoramy całego miasta warto tu przyjść. Ponoć jeden z ciekawszych punktów widokowych miasta.
Piazza de Ferrari
Plac Piazza de Ferrari dzieli Genuę na część starą i nową. Centralnym punktem jest wielka fontanna, a dookoła ozdobne kamienice z XVIII i XIX wieku (siedziby banków i instytucji finansowych). Stąd też rozchodzą się dwie ulice Via Dante oraz Via XX Settembre.
Via XX Settembre
Skręćcie z placu na Via XX Settembre. Jest to ulica ze sklepami różnych marek, ale w zasadzie oprócz małych butików, to w większości sklepy takie jak u nas.
Mercato Orientale
Po drodze miniecie Mercato Orientale – halę z owocami, warzywami, lokalnymi produktami. Kiedyś sprzedawano tutaj produkty przywożone statkami.
Piazza della Vittoria
Jak już przejdziecie się ulicą handlową Via XX Settembre dotrzecie do placu Piazza della Vittoria (Plac Zwycięstwa) z charakterystycznym elemetem – pięknym łukiem triumfalnym. Łuk jest upamiętnieniem Włochów, którzy zginęli podczas I wojny światowe.
Boccadasse
Stara dzielnica marynarzy – Boccadasse. Położona nad zatoką z małą plażą i bulwarem przy morzu. Warto tutaj przyjechać dla widoku kolorowych domków, które są usytuowane jeden przy drugim nad zatoką. Jak z pocztówki!
Pegli
Byłyśmy w maju i pogoda nam dopisała – prawie 30 stopni i pełne słońce, więc wybrałyśmy się do miejscowości na zachód od Genui – Pegli. Ładne, małe miasteczko z urokliwymi kamieniczkami i długą promenadą koło morza. Może plaża nie jest piaszczysta, ale za to woda w morzu ciepła. Opalanie z kąpaniem w morzu zaliczone.
Co warto spróbować w Genui?
- Focaccia – włoski chlebek z różnymi dodatkami. To tutaj w Genui powstała wersja focacci z oliwą z oliwek. Foccacierie są co krok, na każdej ulicy, na każdym rogu.
- Pesto alla genovese – zielone pesto (sos) pochodzące z Genui, głównym składnikiem jest bazylia z dodatkiem twardego sera, orzeszków piniowych, oliwy z oliwek. Dobre do wszystkiego – makaronu, pieczywa, sałatek.
- Włoska pizza i lody
- Usiądź w kawiarni, wypij espresso i zjedz ciasto. Błądząc w uliczkach starego miasta można naprawdę znaleźć klimatyczne kawiarnie. My udałyśmy się do najstarszej kawiarni w Genui – Fratelli Klainguti. Działa od 1828 roku. Pyszne ciastka!
Na zwiedzanie Genui wystarczą w zupełności 2 dni, nawet 1. Dużym minusem miasta jest to, że jest dosyć brudne – dużo śmieci na ulicach, ale wynagradzają to piękne widoki, pałace, uliczki i słoneczna pogoda.
Filmik z wyjazdu:
~Moni