MAJORKA CO WARTO ZOACZYĆ
EUROPA,  HISZPANIA,  PODRÓŻE

Majorka – co warto zobaczyć w 7 dni? cz. I

Największa wyspa archipelagu Balearów, hiszpański raj, piękne plaże, cudowne zatoki z turkusową wodą, smocze jaskinie, pasmo górskie Serra de Tramuntana, a stolicą jest Palma to… Majorka!

Po kilku tygodniach od otwarcia granic Hiszpanii, poleciałam z rodziną na Majorkę.

Pierwszy raz byłam mając chyba trzy latka, potem byłam w wieku nastoletnim, ale niestety nic nie zapamiętałam, oprócz pięknych plaż i ciepłej wody w morzu. Tak więc pora odkryć na nowo wyspę!

Lot na Majorkę

Wylecieliśmy lotem bezpośrednim z lotniska w Gdańsku. Niecałe 3 godziny i byliśmy już na miejscu. Niesamowite uczucie po tak długim czasie polecieć dokądkolwiek. Docenia się bardzo tą możliwość i cieszyłam się jakbym pierwszy raz udała się za granicę.

IMG_5574-768x1024 Majorka - co warto zobaczyć w 7 dni? cz. I
Maseczki są, więc w drogę!

Jak wyglądała sytuacja na lotnisku w Gdańsku?

Coraz więcej ludzi podróżuje, coraz więcej lotów i przylotów. Sklepy w większości są otwarte, są zachowywane odległości, przy kontrolach wszyscy pasażerowie noszą maski. Niestety są osoby, które po kontrolach je zdejmują i chodzą bez i pchają się w kolejce przy wejściu na pokład… Każdy i tak zdąży wejść czy wyjść. 😉

Jak przebiegał lot na Majorkę?

Bardzo spokojnie. Wszyscy stosowali się do wymogów sanitarnych podczas lotu. Pierwszy raz w życiu po wylądowaniu samolotu wszyscy pasażerowie siedzieli na swoich miejscach, a potem rzędami wychodziliśmy.
Niestety po opuszczeniu samolotu, przy odbiorze bagażu włączyło się u większości – kto pierwszy ten lepszy. Całe rodziny stały przy taśmie, jeden obok drugiego…
ALE‼️ Można ominąć tłum i stanąć, np. pod koniec taśmy bagażowej. Unikać dużych skupisk, zakładać maseczki, myć i dezynfekować ręce.
Podróżowanie jest możliwe, tylko trzeba przestrzegać wymogów sanitarnych!
Na lotnisku w Palma de Mallorca są infografiki, dezynfekcja, oznaczenia, kropki/ linie na podłodze wyznaczające odstępy, ale trzeba je przestrzegać.

IMG_5557-1024x768 Majorka - co warto zobaczyć w 7 dni? cz. I
Lotnisko w Gdańsku

Sytuacja w Hiszpanii

Cały czas utrzymuje się sytuacja epidemiologiczna koronawirusa na całym świecie. Udając się aktualnie w podróż najlepiej sprawdzać i kontrolować stronę MSZ – tam znajdziecie bieżące i prawdziwe informacje o bezpieczeństwie i podróżach z Polski do innych krajów.

O czym należy pamiętać?

Od 1 lipca 2020 roku wszyscy pasażerowie są zobowiązani do wypełnienia obowiązkowego formularza sanitarnego FCS na stronie – www.spth.gob.es lub poprzez aplikację SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH. Formularz jest dostępny na 48 godzin przed wylotem. Po wypełnieniu formularza generuje się automatycznie kod QR, który będzie kontrolowany po przylocie. W razie czego, dostępne są także wersje papierowe na lotnisku.

Jak wypełnić prawidłowo formularz – instrukcja na stronie TUI lub na blogu Cocomano.

Dodatkowo wypełnialiśmy dwa formularze – deklaracja zdrowia oraz kartę lokalizacji pasażera.

Sprawdźcie także, czy są wymagane dodatkowe formularze w Waszej linii lotniczej.

Obowiązujące zasady

~Informacje ze strony MSZ~

Zasady obowiązujące na terytorium całej Hiszpanii od 21 czerwca 2020 roku:

  • zniesienie ograniczeń w poruszaniu się po terytorium Hiszpanii,
  • obowiązek zachowywania dystansu 1,5 m,
  • obowiązek noszenia maseczek ochronnych dla osób powyżej 6. roku życia w miejscach publicznych,
  • obowiązek przestrzegania zasad higieny.

Dodatkowo, od 21 czerwca 2020 roku normy, ograniczenia i środki prewencyjne związane z COVID-19 ustalają rządy poszczególnych wspólnot autonomicznych. Ograniczenia mogą dotyczyć m.in. dopuszczalnej liczby osób przebywających jednocześnie na basenach, plażach i w restauracjach, ograniczeń w transporcie publicznym i handlu, etc. Szczegółowe informacje znajdują się na stronach internetowych poszczególnych rządów regionalnych.

Maseczki

Od 13 lipca noszenie maseczek jest obowiązkowe, ale są miejsca, w których nie musisz jej zakładać m.in. na plaży, basenie, podczas uprawiania sportu, podczas jedzenia i picia w barze/ restauracji.

Więcej szczegółów dotyczących podróży do Hiszpanii, aktualnej sytuacji, zasad, obostrzeniach, noszeniu maseczek dowiesz się ze strony MSZ – TU i od Michaliny z Majorki – TU

Snapshot_3-1024x576 Majorka - co warto zobaczyć w 7 dni? cz. I

Majorka – co warto zobaczyć?

Nocowaliśmy między miejscowością Can Picafort a Port d’Alcudia przy samej plaży Playa de Muro.

Dzień I

Playa de Muro

Czas na plażowanie!

Playa de Muro w Zatoce Alkudyjskiej jest jedną z najładniejszych na Majorce. Piaszczysta, około 14 km plaża z turkusową, krystaliczną wodą (latem cieplejsza niż w basenie!) i długo utrzymującą się płycizną. Warunki idealne do spędzania czasu i wypoczywania.

Snapshot_11-1024x576 Majorka - co warto zobaczyć w 7 dni? cz. I
Playa de Muro
IMG_8552-768x1024 Majorka - co warto zobaczyć w 7 dni? cz. I
Mostek na plaży Playa de Muro – przy wejściu koło hotelu Los Principes

Dzień II

Moim zdaniem najlepiej wynająć auto i na własną rękę odkrywać miejsca. Wynajęliśmy auto aż na 5 dni i zobaczyliśmy naprawdę dużo, ale i każdego dnia nie zabrakło obowiązkowego plażowania.

W drugim dniu skupiliśmy się na południowo – zachodniej części Majorki. Zobaczyliśmy Katedrę La Seu, wioskę Banyalbulfar, punkt widokowy Torre del Verger i plażę Camp de Mar.

Na początek kierunek Palma, stolica wyspy, założona przez Rzymian w 123 roku p.n.e. Z Alcudii łatwo i szybko się dostać za sprawą autostrady, która łączy część północną z południową.

Katedra la Seu

Będąc w Palmie nie możecie pominąć Katedry La Seu. Jest to jedna z największych gotyckich katedr (nawa główna 44 m) w Europie i jedna z najlepiej oświetlonych budowli w rejonie śródziemnomorskim. Budowę rozpoczęto w XIII wieku (wcześniej był w tym miejscu Wielki Meczet Maurów) i trwała przez 400 lat – więcej niż budowa Sagrady Familii w Barcelonie. Niektóre elementy były projektowane przez Antoniego Gaudiego.

W pobliżu Katedry jest Parque de Mar, z którego można podziwiać świątynię i promenada

Ciekawostka: W XIV wieku prace budowlane zostały zawieszone przez konflikt władców, ale za sprawą duchownych wznowiono budowę. Obiecali wiernym życie wieczne, w zamian za datki. Kto by się nie skusił na gwarantowane życie? 🙂

Jak będziecie jechać drogą równoległą do parku, znajdziecie parking podziemny, z którego od razu wejdziecie na teren Parque de Mar.

IMG_5897-1024x768 Majorka - co warto zobaczyć w 7 dni? cz. I
Katedra la Seu – widok z Parque de Mar
IMG_5837-1024x768 Majorka - co warto zobaczyć w 7 dni? cz. I
IMG_6143-768x1024 Majorka - co warto zobaczyć w 7 dni? cz. I
IMG_5910-768x1024 Majorka - co warto zobaczyć w 7 dni? cz. I
Snapshot_5-1024x576 Majorka - co warto zobaczyć w 7 dni? cz. I
Promenada w Palmie

Banyalbulfar

Następnie z Palmy pojechaliśmy w stronę Banyalbulfar, ale… Oczywiście zagadaliśmy się w samochodzie i na nieskomplikowanym rondzie źle skręciliśmy i pojechaliśmy naokoło, ale za to przez Valdemossę – małe miasteczko położone w górach Sierra de Tramuntana jedna z popularniejszych i najchętniej odwiedzanych miejscowości miejscowości, znana z tego, że przez parę miesięcy przebywał polski kompozytor i pianista Fryderyk Chopin.

Po milionach zakrętasów udało się w końcu dotrzeć! Zamiast 40 minut nasza podróż trwała godzinę, ale za to z ładnymi widoczkami.

Każda mała wioska, czy miasteczko na Majorce ma coś w sobie.
Oprócz piaszczystych plaż, pięknych zatoczek z turkusową wodą warto udać się do któregoś z miasteczek. Wybór jest przeogromny – Valldemossa, Deia, Fornalutx, Banyalbufar, Alcúdia, Santanyi, Petra, Soller…
Wąskie, urocze uliczki z mnóstwem roślin, kwiatów, kamienne domki, drewniane okiennice…
Część z nich jest położona w górach Serra de Tramuntana, otoczona roślinnością i cudownymi widokami.

Banyalbufar to mała wioska zbudowana przez Maurów, położona w zachodniej górzystej części Majorki.
Tarasy uprawne z kamienia skonstruowane przez Maurów w X wieku zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO!

IMG_6153-768x1024 Majorka - co warto zobaczyć w 7 dni? cz. I
IMG_6146-1024x768 Majorka - co warto zobaczyć w 7 dni? cz. I
Tarasy uprawne w Banyalbulfar
IMG_6145-1024x768 Majorka - co warto zobaczyć w 7 dni? cz. I
Widok na wioskę Banyalbulfar
IMG_6150-768x1024 Majorka - co warto zobaczyć w 7 dni? cz. I
IMG_6148-768x1024 Majorka - co warto zobaczyć w 7 dni? cz. I

Długo szukaliśmy kawiarni lub restauracji, ale udało się znaleźć – Cafe Bellavista, z pięknym widokiem na morze. Zamówiliśmy świeże soki z pomarańczy i domowe ciasta. Było pysznie!

Snapshot_6-1024x576 Majorka - co warto zobaczyć w 7 dni? cz. I
Przerwa i regeneracja w Cafe Bellavista i w drogę
IMG_6152-768x1024 Majorka - co warto zobaczyć w 7 dni? cz. I

Torre del Verger

Wyjeżdżając z Banyalbulfar (drogą w stronę Estellencs) warto zatrzymać się przy punkcie widokowym przy wieży obronnej z 1579 roku Torre del Verger lub inaczej nazywana Torre de Ses Animes.

Wstęp do wieży ze względu na bezpieczeństwo jest niestety zamknięty, ponoć grunt jest niestabilny i grozi oderwanie.

Snapshot_15-1024x576 Majorka - co warto zobaczyć w 7 dni? cz. I
Torre del Verger
Snapshot_14-1024x576 Majorka - co warto zobaczyć w 7 dni? cz. I
Punkt widłowy przy wieży Torre del Verger
IMG_6096-768x1024 Majorka - co warto zobaczyć w 7 dni? cz. I
Od lewej: siostra Malwina, mama Magdalini i ja

Camp de Mar

Po zwiedzaniu czas na krótkie plażowanie. Wybraliśmy się na Camp de Mar, ale… Zdecydowanie nie polecam, śmieci i plastiki pływały w morzu i dużo ludzi w środkowej części plaży, tylko kawałek przy skałach był „bezśmieciowy” z ładnym widoczkiem i z małą ilością osób. 

IMG_6142-768x1024 Majorka - co warto zobaczyć w 7 dni? cz. I
Plaża Camp de Mar
mapa Majorka - co warto zobaczyć w 7 dni? cz. I
Trasa z drugiego dnia
Źródło: https://maps.google.pl/

Dzień III

W trzecim dniu nie zwolniliśmy tempa i skupiliśmy się na północno – zachodniej części Majorki wśród gór Serra de Tramuntana. Zobaczyliśmy – zatokę Sa Calobra i wąwóz Torrent de Pareis, plantację pomarańczy i cytryn Ecovinyassa, miejscowość Fornalutx i plażę w Port de Soller.

Sa Calobra i Torrent de Pareis

Droga Nudo de la Corbota

Żeby dotrzeć do zatoki Sa Calobra trzeba pokać ponad 10 – km trasę z milionem zakrętasów pośród górzystych terenów. Droga nazywana jest nie bez powodu – Nudo de la Corbata, czyli po polsku węzeł krawata.

Na trasie jest parę punktów widokowych (Mirador de San Calobra, Nus de San Corbata) – warto się na chwilę zatrzymać i podziwiać widoki, bo są naprawdę boskie. Przy okazji kierowca może zregenerować siły, bo droga jest wymagająca (przy zakrętach jest szeroka, a nawierzchnia jest dobra i w dobrym stanie) i wymaga dużego skupienia.

Możecie spotkać na drodze szalonych, wyczynowych kolarzy, rowerzystów, inne samochody, busy, autokary, a nawet… kozy!

Przesmyk między skałami robi wrażenie

Samochód można zostawić na dużym parkingu i schodzimy w dół do…

PS Do zatoki można też dotrzeć od strony morskiej – statkiem, np. z Port de Soller.

Snapshot_8-1024x576 Majorka - co warto zobaczyć w 7 dni? cz. I
IMG_8545-768x1024 Majorka - co warto zobaczyć w 7 dni? cz. I
IMG_7153-1024x768 Majorka - co warto zobaczyć w 7 dni? cz. I
Punkt widokowy Nus de Sa Corbata
IMG_7152-768x1024 Majorka - co warto zobaczyć w 7 dni? cz. I
I kolejny punkt widokowy
Snapshot_10-1024x576 Majorka - co warto zobaczyć w 7 dni? cz. I
Przesmyk między skałami na trasie do Sa Calobra

Sa Calobra

Sa Calobra to mała wioska, którą dojedziemy tylko jedną trasą – Nudo de la Corbata. Warto zejść do małej zatoki Sa Calobra – kolor wody robi wrażenie!

IMG_6278-1024x768 Majorka - co warto zobaczyć w 7 dni? cz. I
Zatoka Sa Calobra

Wąwóz Torrent de Pareis

Mijając zatokę Sa Calobra, przechodzimy na promenadę prowadzącą do wąwozu Torrent de Pareis. Pamiętajcie o maskach – są obowiązkowe, dopiero jak dojdziecie na plażę, możecie je zdjąć.

Snapshot_9-1024x576 Majorka - co warto zobaczyć w 7 dni? cz. I
IMG_6292-1024x768 Majorka - co warto zobaczyć w 7 dni? cz. I
Maseczki są obowiązkowe

Jak dojdziemy do wąwozu? Tunelem i to wykutym w skale!

Tunel jest podświetlony w środku, nawet mama z klaustrofobią dała radę.

Snapshot_12-576x1024 Majorka - co warto zobaczyć w 7 dni? cz. I
Tunel do wąwozu
IMG_7157-1024x768 Majorka - co warto zobaczyć w 7 dni? cz. I
Okno na morze z tunelu

Jeśli jesteście miłośnikami pieszych wędrówek, to przez wąwóz prowadzi szlak.

Warto przyjechać jak najwcześniej. Jak wyjeżdżaliśmy po 12 to masowo wszyscy przyjeżdżali na plażę.

Snapshot_13-1024x576 Majorka - co warto zobaczyć w 7 dni? cz. I
Wąwóz Torrent de Pareis
IMG_7158-768x1024 Majorka - co warto zobaczyć w 7 dni? cz. I
Od lewej: Malwina, Mama Magdalini, Ciocia Grażyna i ja
mapa-1-1024x722 Majorka - co warto zobaczyć w 7 dni? cz. I
Źródło: https://maps.google.pl/

Co zobaczyliśmy po wąwozie? Tego dowiecie się w następnym wpisie…

A teraz czas na filmik!

Filmik

~Moni